Thomas Jew, Kraliyet Mücevherlerinin hırsızı

Thomas Jew, Kraliyet Mücevherlerinin hırsızı

Kraliyet Mücevherleri, Britanya'daki monarşi ile ilişkili muazzam tarihsel ve parasal değerlerin bir koleksiyonudur. Yüzlerce yıldır değerli taşlarla işlenmiş bu altın parçalar Londra Kulesi'ndeki muhafızların koruması altında tutulmuştur. Ve hırsızları caydırmak için bir yol olarak, tarihsel olarak onları çalmak için verilen ceza ölümdü. Açıkçası, riski kabul eden suçlular da var. Thomas Blood Bu kraliyet hazinesini çalmaya çalışmak için 1671 yılında Londra Kulesi'ne kaçmış.

Kan son derece keskin bir zekâ ile çok karizmatik, büyüleyici bir konu olarak tanımlandı. İngiliz monarşisinin en değerli sembollerine, var olan en eski aldatmacalardan birini kullanarak yaklaşmayı başardı: Bu parçalara erişimi olan bir kişi ile arkadaş oldu. Talbot Edwards adlı 77 yaşındaki bir Takı Muhafızı.

Plan

Kan dileklerle Edwards ıslatılmış mütevazi din adamına kisvesi altında Londra Kulesi geldi, ama önce sahte bir sarsılan mide ağrısına ona eşlik çekici aktris talimatını vermişti.

Talbot Edwards bir centilmence adamdı ve onun daire sadece Kraliyet Mücevherleri tutulur yerde yukarıda olduğu gibi, hemen, Kan arkadaşı katılmak üzere haydut hırsız yürütmek izin verilen bir hamle eşi istedi onun büyüsünü, Edwards'ın akrabalarıyla, kadını kurtardığına dair sahte bir minnettarlık işareti olarak hediye verdi.

Bir kez Edwards ailesine torbaya patlaması, Kan Talbot Edwards Kızına talip kapalı iyi görünümlü olduğunu bilerek, bir eş arıyordu zengin yeğenim var oldu söyledim. Beklendiği gibi, Edwards bir şansı kaçırmadı ve gizemli yeğeni karşılamak için bir toplantı düzenledi.

Toplantı sadece Blood'ın aslında oğlu olduğu iddia edilen yeğeni, Robert Perrot, William Smith ve Richard Halliwell adında üç başka konuyla ilgilenmedi.

Kraliyet Mücevherlerinin çalınması.

9 Mayıs 1671 günü o günlerde, çoğu kişi, Edwards'ın ikametgahı yönünde Londra Kulesi'ne girerken, Smith atlarla birlikte dışarıda beklemek için seçildi.

Konuklar, Bayan Edwards'ın yemeği hazırlamayı bitirmesini beklerken, Kan, Talbot'un onları meşhur Kraliyet Mücevherlerini takdir etmesini sağlasa iyi bir fikir olacağını söyledi. Bu noktaya gelindiğinde, Edwards'ın işinin bir kısmının bu emanetler koleksiyonunu göstermek olduğunu açıklamak önemlidir, bu yüzden bu eylem sıradan bir şey değildi.

Bu nedenle, yeni arkadaşını memnun etmek için son derece mutlu olan Yahudilerin eski bekçisi, fikrini desteklemekten ve erkekleri Kraliyet Mücevherlerinin depolandığı odaya yönlendirmekten çekinmedi.

Odaya girer girmez, kan maskesini ve adamlarını çıkardı. Talbot Edwards'a şiddetle vurmaya başladılar ve sonra karnından bıçakladılarSadece emin olmak için. Yaşlı adam bastırıldığında ve gagged olduğunda, Halliwell, Kan tacı alıp, daha önce sakladığı bir çekiç kullanarak onu izlemeye başladı, böylece saklanması daha kolaydı.

Bu arada, herhangi bir önlem almadan Perrot, Egemen'in Orbİngiliz İmparatorluğu'nun pantolonunun pantolonunun sembolü. Diğer taraftan, Kanın yavruları ikiyi kesmek için bir yol arıyordu. Kraliyet AsasıÇünkü tek parçada onu saklamak son derece büyüktü.

Çekilme.

Kötü şansına rağmen Halliwell, Edwards'ın oğlunun eve geldiğini ve babasını aradığını söyledi. Bu noktada, görünüşe göre üçü Edwards'ın oğlu gelmeden önce asa olmadan kaçma kararını verdi. Aynı gün öğleden sonra bir Bay Kirke tarafından yazılan bir bültende okunabilirdi.

Girdikten sonra, Bay Edwards, babasının yaralandığını ve hırsızlardan sonra kaçtığını keşfetti. suçluların biri ona ateş ama cevapsız, korumaları gibi ama zulüm devam etti ve Demir Kapısı, başka bir isim Ailoffe ve Perrot çağrılacak iddia eden bir rahip kılığında Eski Blood yakın iki yakalamayı başardı. Daha sonra, Blood'ın oğlu, Gravel Lane civarındaki atından düştü, adı Hunt'du ve Ormonde Dükü'nü kaçırmış olan aynı kişiydi. Onlar Withehall'a transfer edildi ve gözaltına alındı, diğer ikisi kaçmayı başardı.

Yahudilerin eski koruyucusu, yaşına, dayağa ve karnındaki bıçaklara rağmen, korkunç saldırılardan hayatta kalmayı başardı. Nitekim Kral II. Charles, tacının hizmetinde yaşadığı zarar için tazminat olarak kendisine küçük bir tazminat verdi.

Kral II. Charles'ın affı.

Tutuklandığında, Kanın İngiliz İç Savaşı sırasında (Ormonde Dükü'ne karşı iki suikast girişimi ve sözde kralın kendisine saldırma teşebbüsleri de dahil olmak üzere) uzun bir savaş tarihi vardı. Kral soylu II. Şahıstan başka, başka bir kişiye, soygun girişiminde yaşananlar hakkında konuşmayı reddetti.

İnanılmaz bir şekilde, hükümdar, bu özel soygunla ilgisiz diğer suçlardan dolayı başının başına bin liralık bir ödül alan bir suçlu olan Blood ile görüşmeyi kabul etti. Bu toplantı sırasında Kan, büyüsünü kralla ve tüm var olanla inatçılaştırmak için kullandı.York Dükü ve diğer kraliyetler de dahil olmak üzere … taktik işe yaradı.

Hikayelere göre, kralı hırsızlığın övgü dolu hikâyesiyle, hayatında geçirmiş olduğu sömürü ve maceraları, bir sürü hayranlıktan ve hatta Thames'de yıkanırken onu neredeyse öldürdüğü zamandan bahsetmişken bile. Sadece Majesteleri olduğunu farketmek için durmak, Carlos II ona toplam af diledi.

Ve sadece Kraliyet Mücevherlerinin çalınması için değil, başka suçlar için de Thomas Blood'ın, 29 Mayıs 1660 ile affedildiği gün, 1 Ağustos 1671'de işlediği iddia edildi. Özgürlük, oğluna ve diğer suç ortaklarına da uzatıldı.

Ama Kan'ın iyi bir serveti bununla sınırlı değildi. İngiliz İç Savaşı sırasında bir süreliğine, bu konu Carlos I'in nedenini destekledi, ama görünüş olumsuz olduğunda, o sadece taraf değiştirdi. Böylece, Carlos kovulduğunda, Kan bir ödül aldı ve onu barıştan yargıladı. Ancak, Charles II tahttan çıkınca, Kan statüden ve mülkten çıkarıldı. Bunun mevcut koşullara ne gibi bir etkisi oldu?

Kralın hizmetindeki casus mu?

Kan'a bağışlamadan memnun değilim, Carlos II, daha önce çıkardığı toprakları iade etme kararını verdi ve yıllık 500 liralık gelir sağladı. Modern poundlarda bu para miktarını hesaplamak zor olsa da, bazı tahminler bugün 70.000 liraya eşdeğer olduğunu göstermektedir.

Kralın suçlu haydutlarını bu şekilde ödüllendirmesi için birkaç hipotez vardır. Planın başarısız olduğu zamanlarda, tüm arsaların, Kan ve beraberindeki suçluları hapisten çıkarmak için etkilerini değiştiren Buckingham Dükü tarafından düzenlendiğinden bahseder. Bir diğeri, kralın kendisinin kişisel servetini arttırmanın bir yolu olarak soygun girişiminden sonra olduğunu öne sürüyor. Ancak, ünlü diarist John Evelyn'in önerdiği başka bir şey daha muhtemeldir.

Çeşitli bölümlerde bir casus olduğu, hem Sekterler hem de Meraklılar ile iyi durumda olduğu ve başka hiç kimsenin yapamayacağı gibi Majesteleri için hizmet verdiğini iddia etmişti.

Başka bir deyişle, belki de Kral, Kan'ı zeki, hazırlıklı, çekici ve iyi bağlanmış bir kişiyi (asalet ile suçlu mezhepler arasında) hedeflerine ulaşmak için ellerini kirletmeye aldırmayan bir şekilde gördü, bu yüzden ona hibe vermeye karar verdi. üzgünüm, ona bir casusluk hizmeti ve tacir için politik faaliyeti için bir çiftlik ve bir maaş verin.

Bununla birlikte, bu teorileri destekleyen hiçbir kanıt yoktur ve Kan'a kralın küçük kaçışını tarif ettiği parlak yolun affedildiği de doğru olabilir. Kan, 1680'de öldüğünde, Ölümünden sahte olmadığını doğrulamak için cesedini çıkardılar..

Like this post? Please share to your friends:
Deja un comentario

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: