Ranavalona, ​​Okrutna Królowa Madagaskaru

Ranavalona, ​​Okrutna Królowa Madagaskaru

Chociaż wiele z jego biograficznej danych pochodzi z białych mężczyzn, którzy nienawidzili jej śmierci, istnieją pewne historyczne porozumienie o okrucieństwie królowej Ranavalona I. Może dlatego, że przeszedł do historii jako jeden z najbardziej brutalnych i demencją suwerena wszechczasów , nazywany "okrutną królową".

W czasach, gdy Ranavalona była jeszcze dzieckiem, jej ojciec (zwykły lud) ostrzegł króla Andrianampoinimerina z Madagaskaru o spisku, którego celem było zamordowanie go przez własnego brata. Jako forma wdzięczności, król zaangażował Ranavalona ze swoim synem, księciem Radamą I.

Okrutna Królowa.

Kiedy Radama wstąpił na tron, okazał swoją nienawiść do rodziny Ranavalona – którą uważał za potencjalnego rywala politycznego – wykonującego je. Aby rzucać jeszcze więcej goryczy na królewskie małżeństwo, Radama był alkoholikiem i nigdy nie uważał Ranavalony za swoją ulubioną żonę – w sumie ożenił się z dwunastoma kobietami. Ponadto Ranavalona nigdy nie dała mu potomstwa.

Po śmierci Radamy, w roku 1828, w połowie swoich 30 lat, Ranavalona nie tracił czasu, by głosić swoją moc. Natychmiast zabarykadowała się w pałacu i nie była osamotniona, próbując wyrwać koronę. Opierając się na związkach politycznych, które utkał przez całe życie, miał poparcie oficerów armii, przywódców społecznych i sędziów, którzy zrazili jego tradycjonalistyczne i fundamentalistyczne zasady.

Głosząc, że jej mąż zawsze chciał, aby była królową, Ranavalona działał szybko i nakazał egzekucję swoich rywali, w tym dobrze wykształconego siostrzeńca męża, który był prawdziwym spadkobiercą tronu. Ponadto nakazał uduszenie kobiet i dzieci, całkowicie unicestwiając rodzinę Radamy, tak jak to uczynił z własną.

Plotki na wyspie mówiły, że król zmarł ofiarą zatrucia w okropnym bólu. Tymczasem królowa nie występowała publicznie, jeśli nie była otoczona przez tysiące niewolników i żołnierzy.

Być może, aby złagodzić brak zaufania swoich ludzi do kobiecych przywódców, rząd Ranavalony działał w szczególnie bezwzględny sposób. Podczas swojej koronacji zadeklarowałaby: "Nigdy nie mów: "Ona jest słabą i nieświadomą kobietą", jak mogłem rządzić tak wielkim imperium? … Nie będę czcił innych bogów, oprócz tych z moich przodków. Ocean będzie granicą mojego królestwa, a ja nie porzucę grubości włosa mojego terytorium”.

Czystki chrześcijan.

Następnie rozpoczął całkowity demontaż ośrodków edukacyjnych i religijnych stworzonych przez Radamę. W latach trzydziestych XIX wieku królowa Ranavalona, ​​która praktykowała uzdrawianie za pomocą talizmanów i szamanów w tradycyjny sposób, nakazał wygnanie wszystkich, którzy nawrócili się na chrześcijaństwo i misjonarzy tej religii, którego Radama zaprosił z Londynu.

Grzywny ekonomiczne były najmniejszym zmartwieniem dla chrześcijan, Ranavalona kazał niektórym zwisać z wysokich klifów, dopóki nie popadli w śmierć. Inni Zostali wrzuceni do wielkich pojemników z wrzącą wodą, spaleni żywcem i torturowani z okrucieństwem porównywalnym do hiszpańskiej inkwizycji, Tysiące ludzi zginęło w procesie izolacji królowej.

Jednym z najsłynniejszych chrześcijan, który zginął na rozkaz królowej, była Rasalama, kobieta, która przyjęła imię "Maryja". Rasalama była jedną z pierwszych osób, które otrzymały chrzest na wyspie, a później zamieniła ją w męczennika.

Podczas podróży do stolicy, gdzie został zabrany do egzekucji, zawsze modlił się. To show wstrząsnęło społecznością, a jej historia została przekazana ustnie. Rasalama był torturowany przed rzuceniem go psom, by służyły jako jedzenie.

Test Tangena.

W zastępstwie sądowych procesów sądowych, przysięgłych lub jakiejkolwiek innej logicznej procedury prawnej Ranavalona wdrożyła "Test Tangena”.

Złodzieje, chrześcijanie, czarownice i inne osoby łamiące prawo musieli przełknąć trzy surowe skórki z kurczaka i trujący owoc (od Cerbera manghas, drzewo powszechnie nazywane tangena). Jeśli nie byliby w stanie wyrzucić wszystkich skór i przetrwać truciznę, byli uważani za niewinnych. Jak można było przypuszczać, większość była "winna".

Ranavalona zastosowała tę technikę ze swoimi kochankami, aby wiedzieć, czy byli jej wierni. Niektórzy historycy to oszacowali Czystość "niegodnych" zakończyła się 20% populacjilub około 100 tysięcy osób przez prawie cztery dekady.

Ranavalona przeciwko Francji.

Walcząc z francuską marynarką wojenną, która była urażona antyeuropejską polityką, królowa szukała sposobów, aby uniemożliwić Madagaskarowi dalsze uzależnienie od handlu zagranicznego. Udało mu się dzięki wsparciu jego przyjaciela i ewentualnego kochanka, Jean Laborde. W krótkim czasie obywatele naśladowali modele zachodnich fabryk produkujących broń, amunicję, alkohol, jedwab, mydło, świece, porcelanę i ceramikę.

Potępiając działania Francuzów, ironicznie Ranavalona ucieszyła się z francuskiej mody, A wraz z upływem lat jego przemoc, paranoja i ekscentryczność.

Aby zasiać strach wśród Francuzów, "Ranavalona la Cruel" nakazał, aby głowy żołnierzy francuskich poległych w bitwie zostały nabite na szczupaki i rozmieszczone wzdłuż plaż. Francuzi zakończyli walkę bitwami ze swoimi wojskami, ale było to głównie spowodowane malarią.

W 1845 roku królowa poczuła, że ​​potrzebuje trochę odpoczynku od polityki i pałacu. Chciał wyruszyć na polowanie na bawoły i oczywiście zabrał ze sobą cały dwór i ogromną społeczność niewolników.

Około 50 000 ludzi maszerowało przez cztery miesiące na dzikich i zupełnie bezużytecznych wyprawach, Jedna piąta z tej gigantycznej grupy zginęła z wyczerpania i głodu po zakończeniu dostaw.

Zdrada syna

Ranavalona miał syna w 1829 roku. Książę dorastał nienawidząc praktyk tortur i morderstw wprowadzonych przez matkę, a nawet zdołał nawiązać przyjazne stosunki z nielicznymi europejskimi ambasadorami wokół niego. Potajemnie uczestniczył także w mszach katolickich.

Książę udzielił zezwoleń, które był w stanie zaoferować francuskim biznesmenom w celu wykorzystania naturalnych zasobów wyspy.

Za królową, książę napisał list do Napoleona III w 1854 r., w którym prosił Francję o inwazję na Madagaskar, Mówi się, że Radama II mogła nawet wypróbować reglamentację przy wielu okazjach.

W roku 1857 Ranavalona w końcu odkrył zdradę swojego syna i jego wspólników. Szybko zlecił przerażające egzekucje wszystkim, rozpoczynając teraz serię czystek przeciwko Europejczykom.

Jakkolwiek może się to wydawać nieprawdopodobne, jej miłość matki była silniejsza i uratowała syna. Przebaczył także Jean Laborde, jego powiernik. Po śmierci królowej Radama II unieważnił politykę swojej matki, ale w 1863 r. Zmarł z rąk tradycjonalistów, zaledwie kilka lat po objęciu władzy.

Odpowiedzialny za śmierć nawet 2,5 miliona osób, bezpośrednio lub pośrednio, Ranavalona zmarł spokojnie w wieku 80 lat. Na twoją korzyść, można przyznać, że od niemal stulecia utrzymywał europejską kolonialną władzę na Madagaskarze.

Ale chociaż umarł, Ranavalona wciąż miał jakieś sztuczki w rękawie. Podczas jego pogrzebu, pistolet proszkowy pękł przypadkowo uszkadzając trzy budynki i zabijając kilku przechodniów. Ponadto zarżnięto 12 tysięcy cebu, a mięso rozdano obywatelom, aby go uhonorować. Wielu jego rodaków wierzyło, że kobieta przeklęła naród, prowokując dobytek za niezadowolenie ze zmian, które syn zrobił po odejściu.

Like this post? Please share to your friends:
Deja un comentario

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: