Prvý a storočný dom Gaudí bude otvorený pre verejnosť

Prvý a storočný dom Gaudí bude otvorený pre verejnosť

Bezpochyby je katalánsky Antoni Gaudí jedným z najväčších exponentov v dejinách architektúry. Singulárne a zaujímavé ako scenáre najľudobnejších snov a zároveň nádherne krásne, Gaudího konštrukcie ho umiestňujú za hranice architektúry, ako umelca v plnom rozsahu slova.

Že neuveriteľné schopnosť transformovať scenára zo skutočného života v umení bolo evidentné od jeho prvého domu, 130 rokov po svojom dokončení bude nakoniec otvorený pre verejnosť ocenenie.

Casa Vicens, ktorý bol umiestnený v Barcelone, bol navrhnutý a postavený Gaudí v rokoch 1883 až 1885 a počas všetkých týchto rokov bol používaný výlučne ako súkromná rezidencia. V roku 2014 ho však získala súkromná finančná inštitúcia a po niekoľkých rokoch reforiem bude v októbri konečne otvorená ako kultúrne centrum. V múzeu budú vystavené diela Gaudí, ako aj rôzne výstavy.

Ešte predtým, než mohol byť navštívená, tento dom bol považovaný za svetového dedičstva UNESCO (sedem ďalších diel architekta súčasťou tohto dedičstva sú tiež: La Pedrera, Casa Batlló, Palau Güell Park Güell, fasáda Narodenie a krypta svätej rodiny). Gaudí bolo 33, keď dokončil Vincens dom, zanechala nezmazateľnú stopu v histórii architektúry ako jeden z veľkého – schopní prekvapiť a cudzinci s tehly, tašky, cement a vzhľadu génia.

Like this post? Please share to your friends:
Deja un comentario

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: