Pokazują, że splątanie kwantowe jest fizycznie realne

Pokazują, że splątanie kwantowe jest fizycznie realne

Jednym z najdziwniejszych zjawisk, które można znaleźć w nauce jest splątanie kwantowe – kiedy dwie cząstki oddziałują takie, że są one głęboko w kontakcie i dzielić się zasadniczo istnienie, nawet jeśli są one lat świetlnych od nas.

Jednak Einstein nie zgodził się z tym pomysłem i doszedł do wniosku, że tak właśnie jest zbyt dziwne, żeby było prawdziwe, Chociaż umysł tak błyskotliwy jak niemiecki naukowiec odrzucił koncepcję splątania kwantowego, nowy eksperyment jest najsilniejszym dowodem na to, że splątanie kwantowe jest prawdziwym zjawiskiem.

Wolna wola

Naukowcy z MIT w Stanach Zjednoczonych, z Uniwersytetu Wiedeńskiego w Austrii, we współpracy z ekspertami z Chin i Niemiec właśnie wypełnili kwantową przerwę mechaniczną związaną z splątaniem kwantowym. Badanie zostało niedawno opublikowane w czasopiśmie Physical Review Letters.

Ta próżnia o którym mówimy to o wolności wyboru, co sugeruje, że ludzkie czynniki – takie jak prowadzenie eksperymentu, wybierając cząstki, które są ze sobą powiązane i właściwości zostaną zmierzone, wśród innych czynników – może skończyć podkreślając pewne zmienne ujawniają splątanie kwantowe, gdy nie jest obecne.

"Sceptycyzm wokół mechaniki kwantowej znacznie się zmniejszył", mówi badacz David Kaiser, profesor fizyki w MIT. "Nadal się tego nie pozbędziemy, ale zostało już zmniejszone o 16 rzędów wielkości".

Eksperyment

Aby spróbować być jak najbardziej przypadkowym, grupa badaczy postanowiła to zaobserwować bardzo stare fotony odległych gwiazd, Skoncentrowali się szczególnie na tych gwiazdach, które mogłyby skierować niebieskie i czerwone fotony w naszym kierunku. Najbliższa z tych gwiazd znajduje się 600 lat świetlnych od Ziemi. Innymi słowy, w świetle zajęłoby nam to 600 lat.

Zespół badawczy zainstalował dwa teleskopy, jeden na Uniwersytecie Wiedeńskim, a drugi w Austriackiej Akademii Nauk, aby otrzymać fotony tych gwiazd, które następnie zostały zmierzone. Oto klucz do tego eksperymentu, ponieważ światło od gwiazdy nie cierpi zmian w sposobie, oznacza to, że każdy zakaz kwantowa ukryte zmienne, które mogą mieć wpływ na cząstkach prawdopodobnie stało zanim światło emitowane.

"Znaleźliśmy spójne odpowiedzi na mechanikę kwantową w bardzo wysokim stopniu, całkowicie niezsynchronizowane z prognozami w stylu Einsteina" – mówi Kaiser. "Wszystkie poprzednie eksperymenty mogły zostać poddane tej dziwnej próżni, aby wyjaśnić wyniki zaobserwowane w mikrosekundach przed każdym eksperymentem, w porównaniu do naszych 600 lat. Następnie mówimy o różnicy mikrosekund przez 600 lat, czyli 16 rzędów wielkości "- mówi.

To badanie nie zamknęło całkowicie próżni wolności wyboru, ale potwierdza, że ​​dziwne cechy mechaniki kwantowej istniały już od co najmniej 600 lat, a następnym celem naukowców jest jeszcze bardziej zwiększyć czas analizy.

Ten eksperyment jest przykładem tego, w jaki sposób ulepszenia technologii pomagają nam lepiej obserwować wszechświat i zrozumieć, jak działa.

Obejrzyj wideo: Dr Quantum – Eksperyment z dwiema szczelinami PL

Like this post? Please share to your friends:
Deja un comentario

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: