Patates kızartması yapma hipnotik süreci

Patates kızartması yapma hipnotik süreci

Aşağıdaki video, patates cipsi yapımında inanılmaz bir süreci göstermektedir. Doğal patateslerin ince dilimler halinde kesildiğini düşünüyorsanız, son derece yanlışsınız. Aslında, her şey su, patates dilimleri ve mısır nişastası karışımıyla başlar. Daha sonra, bu kütle dört tona kadar basınç uygulayarak gerilir, böylece çok ince bir tabakadır.

Görüntü dizisinde, bu uzun ve homojen kütle bir kesiciden geçer ve bu da oval şeklin sandviçe dönüşmesini sağlar. Başka bir makine, fazla kütlenin çıkarılmasından sorumludur ve yalnızca fritöz yönünde devam etmek için kesikleri bırakır, bu da sıcak yağda tam 11 saniyeye kadar batırır. Bununla birlikte, bu işlemden önce, bir makine patatesleri geleneksel içbükey biçimlerini basmakta olup, bunlar kutu içinde daha kolay istiflenmelerini sağlamaktadır.

Aşırı yağ, patatesleri döndürdüğü ve birbirine daha yakın bir yere alan bantlarda çıkarılır. Sürecin bu bölümünde, bir çalışan kusurluları ortadan kaldırmak için incelenmeden önce, kusurları bulmak için patatesleri analiz etmeye girer. Sekansta yavru, her kutuyu girecek olan tam miktarı hesaplayan sensörler girer. Ve en havalı şey: fondan girmek. Sürecin bir sonraki adımı, paketin altını kapatmaktır.

Bu işlem yaklaşık 20 dakika uzar. Eğer kutunun (hatta çantaların) hava dolu olduğunu düşünüyorsanız, yine yanılıyorsunuz. azot kullanılır, daha uzun bir süre için çıtır çıtır kızarmış bırakır. Açıkçası, ideal daha fazla patates ve daha az nitrojen olurdu, ama bu başka bir konudur.

Videoyu izle: Patates Salatası Tarifi (Ekonomik Kriz ve Seçim İçerir) / Vegan

Like this post? Please share to your friends:
Deja un comentario

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: