Naturalne złudzenie optyczne w turkusowy niebieski rzeki Kostaryki

Naturalne złudzenie optyczne w turkusowy niebieski rzeki Kostaryki

Położony w Parku Narodowym Tenorio w Kostaryce, w Ameryce Środkowej, nie jest przypadkiem Rzeka Celeste nadali mu tę nazwę: żywy, niebieski kolor jego wód czyni go jednym z najpiękniejszych zbiorników wodnych na całym kontynencie. Kiedy patrzysz na zdjęcia tego miejsca, już można zrozumieć, dlaczego wzbudza tak wiele fascynacji.

Krystaliczny do pewnego punktu, rzeka zmienia kolor na niebieski w obszarze zwanym Teñideros, gdzie zbiegają się dwie inne rzeki: El Roble i Buena Vista. Po minięciu tego miejsca meandruje wzdłuż 14 kilometrów przez gęste i nieodkryte tropikalne lasy kraju.

Przez długi czas sądzono, że ten szczególny kolor był spowodowany związkami chemicznymi obecnymi w glebie zmieszanej z wodą, takiej jak miedź i siarka. Jednak po wielu nieuzasadnionych spekulacjach, w 2013 r. Zespół naukowców z Narodowego Uniwersytetu Kostaryki w końcu zdołał rozwikłać tajemnicę turkusowych wód.

Według tych ekspertów z Kostaryki, wszystko to nie wykracza poza zwykłą iluzję optyczną spowodowaną reakcjami chemicznymi w wyniku mieszaniny gazów siarkowych z węglanem wapnia – substancji wytwarzanych w wulkanu Tenorio, znajdujących się w pobliżu tego miejsca. Oprócz oszukiwania ludzkiego oka, reakcje wywołują intensywny zapach, który jest postrzegany przez turystów, którzy uczestniczą w tym punkcie.

Obejrzyj wideo: Optyczna iluzja-halucynacje po obejrzeniu

Like this post? Please share to your friends:
Deja un comentario

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: