NASA Mars'ı kolonileştirmek için evlerin en iyi fikirlerini ortaya koyuyor

NASA Mars'ı kolonileştirmek için evlerin en iyi fikirlerini ortaya koyuyor

ABD uzay ajansı kırmızı gezegenin keşfi için kokpitlerinin geliştirilmesiyle ilgili projeler entegrasyonu amacı ile bir yarışma düzenledi. Mars Uzan ve insanlık için büyük bir tehdit oluşturmaktadır, ancak bu karmaşık ve zor sadece ilk aşamasıdır: kaşifler görevi bitirmek ulaşmak için hayatta kalma ve konfor için asgari şartları yerine gereklidir.

Bu yönüyle ilgili düşünmek gerekirse, 2014 yılında NASA, seçim için bir yarışma başlattı Mars topraklarında kullanılacak evlerin imalatında en iyi fikirler. Projelerin kapsamlı bir analizinden sonra en iyi beş girişim kamuoyuna açıklandı.

Bu yarışmanın ana meydan okuması, 3D yazıcılardan yapılabilecek evlerin modellerini tasarlamaktır: Yapının uygulanabilir olduğunu göstermek için, ekiplerin bu evlerin bazı parçalarını gerçek bir şekilde geliştirmesi gerekiyordu. Ve uzmanların bakış açısından, 3D yazdırma, kaynakların eksik olduğu bir yerde bir yapı inşa etmenin en kolay, en hızlı ve en güvenli yoludur..

Fikirlerin onaylanabilmesi için diğer asgari gereklilikler vardı: Binaların en az 92 metrekaresi ve yeterli imkânları olması gerekiyordu ki bu sayede en az dört kişi yaşayabilirdi. Binaların inşası da otonom olarak yapılmalıdır. Kaşifler Mars'a vardığında, evler onları bekliyor olacak.

Şimdilik, NASA personeli tarafından alınan en iyi konsept, Arkansas eyaletinde bulunan Zopherus adlı bir ekip tarafından geliştirildi. modüller oluşturmak için Mars'taki mevcut araziyi "çimento" olarak kullanırdı Bu bir kovan şeklinde sığacaktı.

Bir sonraki aşamada beş finalistin projelerini geliştirmek ve onları 2019'da gerçekleştirilecek olan finalde sunmaları ve toplamda 2 milyon ABD doları dağıtacağı belirtiliyor. Buradaki zorluk, orijinal boyutunun üçte birine sahip olması gereken projelerinin gerçek bir modelini yapmaktır. En iyi galibiyet olsun.

Like this post? Please share to your friends:
Deja un comentario

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: