Kuantum karışmasının fiziksel olarak gerçek olduğunu gösterirler.

Kuantum karışmasının fiziksel olarak gerçek olduğunu gösterirler.

Bilimde bulunabilecek en garip fenomenlerden biri kuantum dolanmasıdır – iki parçacık birbiriyle etkileşime girdiğinde, onlar derin bir biçimde birbirine bağlıdırlar ve temelde, uzak yıllar olsalar bile, varoluşu paylaşırlar.

Ancak, Einstein bu fikre katılmamıştır ve bu sonuca varmıştır. gerçek olmak için çok garip. Alman bilim adamı kadar zeki bir düşünce kuantum dolanması kavramını reddetmesine rağmen, yeni bir deney en güçlü kanıttır. Kuantum dolanması gerçek bir fenomendir..

Özgür irade

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki MIT araştırmacıları, Avusturya'daki Viyana Üniversitesi'nden, Çin ve Almanya'dan uzmanlarla işbirliği yaparak, kuantum dolanmasıyla ilgili kuantum mekanik bir boşluğu doldurdular. Çalışma dergide son zamanlarda yayınlandı Fiziksel İnceleme Mektupları.

Konuştuğumuz bu boşluk, seçim yapma özgürlüğü ile ilgilidir. Bu da, bir deneyin gerçekleştirilmesi, taranacak parçacıkların seçimi ve ölçülecek özellikler gibi diğer faktörler gibi insan faktörlerinin neler olabileceğine işaret eden bazı değişkenlerin altını çizebilir. Mevcut olmadığında kuantum dolanmalarını açığa çıkarırlar.

MIT'de fizik profesörü olan araştırmacı David Kaiser, “Kuantum mekaniğini kuşatan kuşkuculuk önemli ölçüde azaldı” diyor. "Hala ondan kurtulmuş değiliz, ancak 16 tane büyüklük derecesiyle zaten azaltılmıştı."

Deney

Mümkün olduğunca rastgele olmaya çalışmak için, araştırmacılar grubu gözlemlemeye karar verdi. uzak yıldızların çok eski fotonları. Özellikle mavi ve kırmızı fotonları yollayabilen yıldızlara yöneldiler. Bu yıldızların en yakınları Dünya'dan 600 ışıkyılıdır. Diğer bir deyişle, ışığında bize ulaşmak 600 yıl sürecektir.

Araştırma ekibi, daha sonra ölçülmüş olan bu yıldızların fotonlarını almak için Viyana Üniversitesi ve diğeri Avusturya Bilimler Akademisi'nde olmak üzere iki teleskop kurdu. İşte bu deneyin anahtarı: yıldızın ışığı bu şekilde değişime uğramadığından, bu, parçacıkların üzerinde etkili olabilecek herhangi bir gizli kuantum olmayan değişkenin muhtemelen ışık yayılmadan önce gerçekleştiği anlamına gelir.

Kaiser, "Kuantum mekaniğine, Einstein tarzı tahminlerle tamamen uyumlu olmayan, çok yüksek derecede tutarlı yanıtlar bulduk" diyor. "Önceki deneyler, 600 yıllık zamanımıza kıyasla, her deneyden önce gözlemlenen mikrosaniye sonuçlarını açıklamak için bu garip vakuma tabi tutulmuş olabilir. Daha sonra 600 yıl boyunca mikroseconds farkından söz ediyoruz, yani 16 buyruk büyüklüğünde.

Bu çalışma seçim özgürlüğünün boşluğunu tamamen kapatmadı, ama Kuantum mekaniğinin tuhaf özelliklerinin en az 600 yıldan beri var olduğunu doğrular.ve araştırmacıların bir sonraki hedefi bu analiz süresini daha da artırmaktır.

Bu deney, teknolojideki gelişmelerin evreni daha iyi gözlemlememize ve işlerin nasıl yürüdüğünü anlamamıza nasıl yardımcı olduğunu gösteren bir örnektir.

Videoyu izle: SUYUN HAFIZASI VAR NİYETLERİ SUYA SÖYLEMENİN GÜCÜ

Like this post? Please share to your friends:
Deja un comentario

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: