Gaudi'nin ilk ve asırlık evi halka açık olacak

Gaudi'nin ilk ve asırlık evi halka açık olacak

Şüphesiz Katalan Antoni Gaudi, mimarlık tarihinin en büyük üslerinden biridir. En çılgın rüyalar senaryoları olarak tekil ve merak uyandıran ve aynı zamanda olağanüstü derecede güzel olan Gaudí'nin yapıtları, onu mimarlığın sınırlarının ötesinde, kelimenin tam anlamıyla bir sanatçı olarak konumlandırıyor.

Gerçek yaşam senaryolarını sanat eserlerine dönüştürmek için bu inanılmaz yetenek, tamamlanmasından 130 yıl sonra, nihayet takdir görmesi için halka açılacak olan ilk yapısından açıkça görülüyordu.

Casa VicensBarselona'da bulunan, 1883 ve 1885 yılları arasında Gaudí tarafından tasarlanmış ve inşa edilmiştir ve tüm bu yıllar boyunca özel bir konut olarak kullanılmıştır. Ancak, 2014'te özel bir finans kurumu tarafından satın alındı ​​ve birkaç yıllık reformlardan sonra, Ekim ayında bir kültür merkezi olarak açılacak. Müzede, Gaudi'nin eserleri ve çeşitli sergiler sergilenecek.

Ziyaret edilebilmesinden önce bile, bu ev UNESCO tarafından bir Dünya Mirası olarak kabul edildi (mimarın diğer yedi eseri de bu mirasın bir parçasıdır: La Pedrera, Casa Batlló, Palau Güel, Doğuş Cephesi, Park Güel ve Kutsal Aile'nin şifreni. Gaudí, Casa Vincens'i bitirdiğinde 33 yaşındaydı ve mimarlık tarihi üzerinde, tuğla, fayans, çimento ve dehasıyla yerlileri ve yabancıları şaşırtmak için mimarlık tarihi üzerinde silinmez bir iz bıraktı.

Like this post? Please share to your friends:
Deja un comentario

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: