Frank Borman, astronaut, ktorý nemal rád chodí do vesmíru

Frank Borman, astronaut, ktorý nemal rád chodí do vesmíru

Frank Borman sa pripojil k posádke Apolla 8 s jediným cieľom: poraziť Sovieti v pretekoch vesmíru. Ak všetko vaše detstvo ste snívali (a stále máte nádej) s odchodom do vesmíru, mali by ste vedieť, že skúsenosť s cestovaním mimo hraníc našej planéty nie je taká dobrá, ako predpokladáme.

Aspoň to vyznával astronaut Frank Borman počas rozhlasového rozhovoru pre program Tento americký život, Borman, ktorý je teraz 90 rokov, mu povedal nezaujímavý, že jeho pobyt v priestore bol na palube misie Apollo 8, druhá posádková misia programu Apollo, ktorá začala v decembri 1968.

Pri tejto príležitosti bol Borman jedným z prvých astronautov, ktorí poprvé objavili Mesiac a získali obraz o povrchu satelitu. V spoločnosti James Lovell a Williama Andersa bol súčasťou prvého tímu astronautov, ktorému sa podarilo preniesť obežnú dráhu Zeme.

Napriek historickému významu tohto úkonu sa počas rozhovoru bývalý astronaut priznal, že pre neho to bola misia ako ktorákoľvek iná. Koniec koncov, všetko bolo súčasťou vyššieho cieľa: vyhrať Sovietov v vesmírnom závode, čo bolo pre neho skutočne dôležité.

"Bol som tam pre studenú vojnu," povedal Borman. "Chcel som byť súčasťou tohto amerického dobrodružstva poraziť Sovieti. To bola jediná vec, ktorá ma motivovala. "

Meh! … nudné.

V rozhovore to Borman veľmi jasne uviedol Nemal som záujem o astronomické otázky a že sa cítil lhostejný k svojim priestorovým skúsenostiam. Pokiaľ ide o pocit nulovej gravitácie, spomenul, že je to prvých 30 sekúnd zaujímavé, potom sa stáva rutinou.

"To je pravdepodobne ja (najhorší človek, ktorý ísť na mesiac)," vtiahne. "Spaľujúce. Meteor krátery. Chýba farba, len rôzne odtiene šedej"Popisuje veterána, ktorý nemal vôbec prístup k prirodzenému satelitu našej planéty.

Na druhej strane Borman priznáva, že schválil pohľad na Zem z Mesiaca a prácu Billa Andersa na fotografovanie tohto historického momentu.

Pre Bormana sa najlepšie momenty jeho života strávili na zemi s rodinou. A keď sa vrátil domov, neukázal žiadny záujem komentovať svoj zážitok tisíce kilometrov od atmosféry. "Posledná vec, ktorá mi prekonala moju myseľ, hovorila o tom, ako Mesiac vyzeral," hovorí. "Nikto sa ma nepýtal."

Krátko po skončení misie Borman odstúpil, aby pokračoval v tréningu NASA a odmietol sa zúčastniť na ďalšej misii Apolla. V súčasnosti si vzácne spomína na svoje dni vo vesmíre a väčšinu času trávi starostlivosťou o svoju ženu, ktorá trpí Alzheimerovou chorobou.

Sledujte video: NASA astronaut Frank Borman. Montanans

Like this post? Please share to your friends:
Deja un comentario

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: