Feynman tekniği: dört aşamada bir şey öğrenmek

Feynman tekniği: dört aşamada bir şey öğrenmek

Öğrenme özveri, zaman ve çaba gerektirir. Buna ek olarak, yeni bir şey öğrenmek istediğinizde, doğru bir şekilde eğitim almanız gerekir, çünkü bilginin belirtilen bir şekilde asimile edilmemesi ve her hangi bir şey öğrenmemesi riski her zaman vardır.

Öyleyse, varolan bilgideki boşlukları tanımlamak ve ayrılmaz öğrenmeyi gerçekleştirmek için ideal yöntem hangisidir? Size ilginç gelebilecek bir alternatif olarak bilinir Feynman tekniği, 1965 yılında Amerikan fizikçi Richard Feynman, Nobel tarafından geliştirilen zihinsel modeline dayalı bir öğrenme yöntemi Aşağıdaki paragraflarda bu yöntemin adımlarını özetler.

İlk aşama: bir çocuğu öğretin.

Bir parça kağıt alın ve üstte öğrenmek istediğiniz konuyu yazın. Daha sonra, sahip olduğunuz tüm içeriği bir çocuk tarafından anlaşılabilecek bir seviyeye indirerek basitleştirin (bu nedenle içeriği olabildiğince basit tutmak önemlidir).

Bu eylem gerçekleştirildiğinde, kavramları daha derin bir seviyede anlama, Fikirler arasındaki ilişkileri ve bağlantıları basitleştirir. Bir çeşit zorluk yaşarsanız, anlamadığınız alanları daha iyi anlamaya başlayacaksınız.

İkinci aşama: gözden geçirme.

Eğer sona erdi önemli bir gerçektir açıklamak veya doğru şekilde bağlanamaz sadece fikir etmeyi başaramayan bir konsept görmezden: İlk aşamada kaçınılmaz sen öğrenmede kusurları bulma sonunda. Bu geri bildirim, sahip olduğunuz bilginin sınırlarını tanımlamak için çok önemlidir..

Buradan gerçekten öğrenmeye başladığınız zamandır. Artık ne öğrendiğinizi bildiğinize göre, temel terimlerle açıklayabilmeniz için çalışma materyaline dönebilirsiniz. Anlayışınızın sınırlarını belirlediğinizde, hataları sınırlandırırsınız ve öğrendiklerinizi uygulamadaki başarı olasılığını artırırsınız.

Üçüncü aşama: organize ve basitleştirin.

Şimdi el yazısıyla yazılmış bir dizi not var. Orijinal materyalin jargonunu da dahil etmediğinizden emin olun ve emin olun. Onları basit ve etkilenmiş bir hikayeye benzeyen bir şekilde düzenleyin. Yüksek sesle oku Açıklamalar basit değilse ve kafa karıştırıcı gibi görünüyorsa, konuyla ilgili anlayışınızın daha fazla iş gerektirdiğinin bir göstergesidir.

Dördüncü aşama: iletmek.

İsteğe bağlı bir şey olmasına rağmen, konuyla ilgili kavrayışınızın kesinlik derecesine sahip olduğunuzda, bunu başka bir kişiye (ideal olarak konuyla ilgili deneyimsiz biri) açıklayın. Bu, bilginiz hakkındaki son testi ve bunu iletmeniz gereken yetenek anlamına gelir.

Videoyu izle: Öğrenmeyi Öğrenmek Feynman Tekniği

Like this post? Please share to your friends:
Deja un comentario

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: