En zehirli beş madde

En zehirli beş madde

Tarih boyunca zehir Alexander Litvinenko polonyum ile Londra'da zehirlendi ve yakın zamanda haber tarafından yapıldı bir Rus adamın 2006 Cinayete kadar Kleopatra ve tehlikeli maddeler ile onun eski deneylerden, başlıca tartışma konusu olmuştur İngiltere makamları tarafından yeni bir soruşturma açılması.

İnternette birkaç makale ve liste bulmak mümkün en zehirli maddelerSıklıkla bilinen bir endeksi takiben, akut toksisitelerine göre sınıflandırılan LD50. Bununla birlikte, akut toksisite göz önüne alınması gereken faktörlerden yalnızca biridir ve sadece LD50 veya benzer indekslere dayanmak çok basittir.

LD50 (Lethal Dose'un kısaltması,% 50), belirli bir popülasyonun, genellikle farelerin yarısını öldürmek için gerekli olan bir maddenin dozunu ölçer. Genellikle hayvanın birim ağırlığı başına gerekli doz ile ölçülür. Bu, belirli bir maddenin ne kadar ölümcül olduğunu ölçmenin acımasız ama nesnel bir yolu gibi görünüyor ve yine de küresel toksisite bundan daha karmaşık.

Toksikologlar LD50'nin sınırlamalarının farkındadırlar ve teknik nedenlerle bu değerleri hayvanlarda ölçmek daha az sıklıkta olmaktadır. Bu nedenle, LD50'deki değerlerin gösterebileceğinden daha zehirli olan maddelerin bir listesi.

5. Merkür

Yazar Lewis Carroll'un içinden geçemediği örnekler sayesinde cehennem (Hg) 'nin ölümcül etkileri kolektif hayal gücünün en yenisi olabilir. ŞapkacıMesleğinin icrasında civaya maruz kalan bir karakter. ancak Cıva toksisitesi büyük ölçüde ilgili civa türüne bağlı olarak daha da ileri gider. Organik ve inorganik civa bileşikleri farklı etkiler verir ve sonuç olarak da LD50'deki değerlerine (tipik olarak 1 mg ila 100 mg / kg arasında) yansır.

Saf cıva daha az toksik olarak kabul edilirSıvı elementi doğrudan kan dolaşımına enjekte ederek intihar girişiminde bulunan bir dişhekimi asistanının durumunda çarpıcı şekilde gösterildiği gibi. On ay sonra, kadın akciğerlerde dağılmış civa olmasına rağmen, herhangi bir semptomdan etkili bir şekilde kurtuldu.

4. Polonyum-210

Alexander Litvinenko'yu öldürmek için kullanılan radyoizotop, bir gramın milyarda birinden daha az olan kısımlarda bile çok zehirlidir. Polonyum-2010'un LD50'si, kimyasal bileşiminin özsel bir özelliği değildir. Arsenik ve cıva gibi diğer zehirli metaller, metalin organizma ile etkileşimi sayesinde öldürürken, polonyum DNA dahil olmak üzere hassas biyomoleküllerin parçalanmasını sağlayan radyasyon yayarak öldürür. hücreleri öldürmek. Ortalama ömrü – yutulmuş malzemenin yarısını parçalamak için gereken süre – yaklaşık bir aydır Radyoaktif zehirlenmeden yavaş bir ölüm.

3. Arsenik

Arsenik, bu listede bulunan bazı maddelere kıyasla yaklaşık 13 mg / kg LD50 değerine sahiptir. Buna rağmen, Zehirli Maddeler ve Hastalık Sicili Ajansı Tehlikeli maddelerin sınıflandırılmasında azami konumu vermiştir.

Bu, temel bir soruyu vurgulamaktadır: Maddeler ne kadar yaygındır ve kendimiz için kendimizi açığa çıkarma şansımız ne kadar yüksektir. Eski casusları hesaba katmadan, öldürmek için yeterli miktarlarda polonyuma veya botulinum toksine maruz kalma şansı minimumdur. Ancak, Zehirli metallere kronik maruz kalma bir gerçek Dünyadaki birçok insan için ve LD50 gibi basit bir akut toksisite endeksi için bu değişkeni denklemlere entegre edemezsiniz.

2. Yılan toksinleri

Büyük kısmı yılan zehirleri yaygın olarak 1 mg / kg'dan daha düşük bir LD50 ile çeşitli proteinlerin bir karışımından oluşur. Bununla birlikte, bu endeksin önemli bir komplikasyonu, çeşitli zehirlerin hareket ettiği hızdır. Bazı yılanlar çok güçlü zehirler enjekte ederken, diğerleri, daha az güçlü, çok daha hızlı öldür. Bu son derece önemli bir özellik. Güçlü ama yavaş hareket eden bir zehir, bir panzehirin verilebilmesi için yeterli zaman sunarken, daha düşük bir LD50'ye sahip olsa bile, hızlı etkili bir zehir, mağdurun tıbbi yardım almadan önce öldürebilir.

1. Botulinum toksinleri.

Ancak, kozmetik endüstrisinde (Botox dahil) botulinum toksinlerinin kullanıldığını duymak yaygındır. botulinum toksinleri üyeleri arasında en zehirli maddeler var adam tarafından bilinir. Bu yedi protein için hesaplanan LD50 endeksleri 5 ng / kg olarak hesaplandı (ng nanogram, gramın milyarda biri)

Farelere enjekte edilen öldürücü olmayan miktarlar, etkilenen uzuvları bir aya kadar felç edebilir.İnsan vücudundaki hücrelerin belirli türleri için bu toksinlerin inanılmaz seçicilik gerçekten dikkate değer, ama aynı zamanda (bütün omurgasızlar dahil) pek çok türün sadece etkilenmez anlamına gelir.

Videoyu izle: ZEHİRLİ'DE 9 TOKSİK MADDE

Like this post? Please share to your friends:
Deja un comentario

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: