Bob Fletcher, tavuk kalbi olan bir kahraman

Bob Fletcher, tavuk kalbi olan bir kahraman

Saat, Japon askeri güçlerinin bir bölümü, Hawaii adası Oahu adasındaki Pearl Harbor'daki ABD donanma üssüne düzenlenen bir saldırı sırasında 7 Aralık 1941'de saat 8: 00'da okudu. Bu trajik sabah 2,400 asker hayatını kaybetti, 18 savaş gemisi battı ya da ağır hasar gördü ve 188 uçağı moloza indirildi. Sürpriz saldırı, Güneydoğu Asya ve Pasifik boyunca yayılan askeri bir kampanyada açılış vuruşu anlamına geliyordu.

Takip eden haftalarda ABD'nin Guam, Wake Island ve Filipinler bölgeleri Japon ellerine geçti. Aynı kader Hong Kong, Singapur, Malaya (şu anda Malezya'ya ait olan bölge), Burma, Tayland ve Hollandalı Indies (şu anda Endonezya gibi bildiğimiz bir yer) gibi İngiliz egemenliklerini buldu.

Japonya, topraklarından sonra, durdurulamayan bir fetih dalgasında toprağa el koydu. Sıradaki kim olacak? Avustralya ya da Amerika Birleşik Devletleri'nin doğu kıyısı? Pasifik Filosunun büyük bölümü Pearl Harbor'da yok edildi ya da hizmet dışı bırakıldı, ABD'de batı topraklarının işgali çok gerçek ve dehşet verici bir olasılıktı.

Haksızlık yapan Japonlar.

Pearl Harbor saldırısını izleyen gringo histerisinin kurbanı, Doğu Kıyısında yaşayan bir Japon-Amerikan ailesi topluluğu idi.. Birçoğu, Birleşik Devletler'e 1860'ların uzak on yıllarında yerleşmiş olan göçmenlerin soyundan geliyordu, bu yüzden atalarının topraklarına olan bağları çok zayıftı.

Ama küçük mesele: Şubat 1942'de, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Franklin D. Roosevelt imzaladı yönetici emri 9066Ordunun tüm eyaletini, ayrıca Arizona, Washington ve Oregon'un bazı bölgelerini "askeri bölgeler" olarak belirlemesi için orduya yetki vermek,kimse hariç tutulabilir". Bu karardan dolayı, 110.000 Japon göçmen ve Japon-Amerikan vatandaşı evlerini terk etmek zorunda kaldı ve kamplara götürüldü ikamet yerine uzak.

Savaş boyunca bu esirler silahlı muhafızlar tarafından sürekli gözetim altında kaldı. Bugün gibi görünür Amerika Birleşik Devletleri tarihindeki en büyük yer değiştirme.

Müfettiş Bob Fletcher.

Şubat 1942'de San Francisco Examiner gazetesinde bir başlık "TÜM JAPONYA KALİFORNİYA'DA İZİN VERİLDİ!". Zorla içeri sokma Amerikan halkı arasında popüler bir çözümdü, ancak bir kişi bu insanlara verilen muameleyle dehşete kapıldı, biz hakkında konuştuk Bob Fletcher adında 33 yaşında bir tarım müfettişiKaliforniya eyaletinde tarımın çekirdeği olan Central Valley'deki birçok Japon-Amerikalı çiftçi ile yakın bir ilişkisi olmuştu.

Bu topluluklar arasında üç nesil için arazide çalışan aileler vardı. İnternetteki kamplarda hapsedilirken fatura ödeme olasılığı olmadan, elde ettikleri her şeyi kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldılar.

Fletcher'ın çok yakın bir ilişkisi olduğu Japon-Amerikalılardan biri, Al Tsukamoto adında bir çiftçiydi. Haberler, Sacramento'nun yakınındaki Florin kentindeki telefon direklerine yayılmaya başladığı sırada, tüm Japon-Amerikalıların internetten kamplara aktarılmak üzere Elk Grove tren istasyonuna rapor vermeleri emredildi. Ve o zaman Tsukamoto, Fletcher'dan bir iyilik istediğini söyledi.

Komşularından ikisi, Okamoto ailesi ve Nitta, çiftlerini idare ederken çiftliklerini yönetecek bir kişi arıyorlardı. Fletcher'a çiftlikleri idare etmeleri, muhasebe defterlerini tutmaları ve faturaları aile dışındayken ödemelerini teklif ettiler ve karşılığında tüm karlarını işlerine ayırabilirlerdi..

Bir adamın asaleti.

Fletcher bir fındık çiftliğinde büyüdü ve Büyük Buhran sırasında şeftali bahçesi yönetmekten sorumluydu. Bununla birlikte, çiftçilerin ana ürünü olan Flame Tokay üzümlerini yetiştirme tecrübesi yoktu. Buna rağmen, Okamoto ve Nitta gibi iyi insanların herşeyi kaybedebileceği gerçeğinden dolayı üzüldü, bu yüzden talebi kabul etti.

Daha sonra, Tsukamoto aynı zamanda çiftliğini başka birinin elinde bırakma kararı aldığında, Fletcher üç tesisi devralmayı kabul etti. İşini tarım müfettişi olarak istifa etti ve Tsukamoto çiftliğinde bir kulübeye taşındı. Al Fletcher'ı evine girmeye davet etmişti, ama Tsukamoto bunu yapamadığı zaman bu yerde yaşamak fikriyle biraz rahatsızlık duyuyordu, bu yüzden o küçük evde kalıyordu.

¿Hain mi?

Elbette, bir noktada Fletcher, bu soruna niçin girdiğini merak etti, çünkü yakında tarlalara dikkat çekmek için 18 saat çalışacak çilek, böğürtlen, Alev Tokay üzümleri, zeytin ağaçları ve meyveleri – yaklaşık 100 dönümlük bir üretim. Tüm bu çalışmalara ek olarak, komşu ülkelerden sürekli eleştirilere katlanmak zorunda kaldı. en çok onaylanan zorunlu kurumlar ve Fletcher'ı bir tür hain olarak kabul etti.

Bir vesileyle, dar bir şekilde özlemiş ve bir yabancı, içeride iken bir yabancı Tsukamoto'nun kararını verdiği sırada vurmuştur. Ama komşular meydan çabalarını iki katına ve savaş, kampları kapatıldı sona erdi ve ailelerin evlerine dönmek başardık kadar çiftlikleri tutmak başardı.

Savaştan önce Florin civarında yaşayan 2000 Japon ve Japon Amerikalıdan, çatışmadan sadece 400 kişi geri döndü.. Diğerleri evlerini ve çiftliklerini kaybetti, bazıları da haciz yoluyla ve diğerleri kamplarda tutulurken çalındı.

Hoşgeldiniz arkadaşlar.

Nitta, Okamoto ve Tsukamoto Florín'e döndüklerinde, çok düşük beklentileri vardı. Ama bulduğu şey, beklenmedik bir şeydi: evleri ve çiftlikleri sağlamdı ve Bob Fletcher mahsulleri ele geçirdi. Çiftliğini sürdürmesine yardım eden karısı Teresa ile evlenmişti.

Evlendikten sonra bile, Fletchers, Tsukamoto'nun evine gitmedi, ki bu çiftin evinden çok daha rahat olurdu. Ve bunu yapmak onları kötü hissettirdi, çünkü Teresa'nın daha sonra açıkladığı gibi, "onların eviydi".

Aileler de döndüklerinde başka bir sürpriz buldular: bankada para. Bu üç ailenin Bob Fletcher'la ulaştığı anlaşma, çiftlikleri yönetirse, karını işinin karşılığı olarak tutabilirdi. Ancak sonunda gelirleri paylaşmaya karar verdi ve bankada kazandığı her şeyin yarısını yatırdı, faiz toplamak ve yeniden hayatlarına başlamalarına izin verdi..

Sevecen bir dostluk.

Bob Fletcher, çalışmalarını bir çiftçi olarak kesinlikle çok sevdi, çünkü savaştan sonra, saman yetiştirdiği ve sığır yetiştirdiği bir çiftlik aldı. Ayrıca Florín İtfaiyesine gönüllü olarak katıldı ve burada bir düzine yıl boyunca ateş şefi olarak görev yaptı. 1974'te emekli oldu ve 101 yaşına kadar yaşadı. 100. doğum gününde, Temmuz 2011'de ailesi büyük bir doğum günü partisi düzenledi.

66 yaşındaki karısı Teresa, yanında oğlu, 3 torunu ve 5 büyük torunu da yanındaydı. Pek çok Okamoto, Nittas ve Tsukamoto da geldi. Ve Bob Fletcher savaş sırasında bu insanlara yardım etmeyi asla tanımamış olsa da, hikayelerini anlatmaya hevesliydi.

Doris Taketa bir röportajda, "Bob'un görevlendirilmemesi halinde kaybedilecek 14 dönüm Alev Tokay üzümleri vardı." Sacramento Arı. Ailesi Arkansas'taki bir kampa gönderildiğinde bu kadın 12 yaşındaydı.

Fletcher o zaman Japon topluluk ABD'de yaşayan diğerleri gibi olduğunu söylerdi ve onlar Pearl Harbor ile ilgisi yoktu açıktı.

Videoyu izle: Steven Spielberg tarafından üretilen Batı'ya Batı

Like this post? Please share to your friends:
Deja un comentario

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: